Veliko ljudi sploh ne zna več jesti počasi. Tempo življenja priganja, da hrano dobesedno zmečemo vase. To pa povzroča slabo počutje, napihnjenost, odvečne kilograme, neurejeno prebavo …
Strokovnjaki za prehrano opozarjajo, da bi morali jesti počasneje. Obrok bi moral trajali pol ure, kar se danes zdi skoraj nemogoče. A razmislite o tem in vedite, da počasno prehranjevanje prinaša polno dobrih stvari.
Če boste jedli počasneje in se hrani posvetili, boste začeli bolje okušati. Obroki bodo postali prijeten obred, v hrani boste uživali. Poleg tega se zelo zmanjša možnost, da bi se prenajedli. Pri počasnem hranjenju boste občutili hitreje, da ste siti. Signal iz želodca do možganov potuje približno 20 minut. Če boste jedli počasi, bodo možgani pravočasno sprejeli signal, da ste siti in prenajedanja ne bo.
Tudi tveganje za neurejeno prebavo se bo zmanjšalo. Če jeste prehitro, če hrano premalo prežvečite, potem tvegate prebavne težave, boli vas lahko želodec, pojavi se napihnjenost, vetrovi. Prebava se upočasni.
Kaj lahko storite, da se boste naučili jesti počasneje?
Prva in najbolj pomembna stvar je, da jeste takrat, ko še ne občutite volčje lakote. Če ste zelo lačni, potem boste avtomatično hrano metali vase, da se čim prej nasitite. Zato imejte čez dan pet obrokov, tri glavne in dve malici. Obroki naj bodo sestavljeni iz zdrave in raznolike prehrane.
Še en nasvet vam lahko pomaga, da se boste naučili jesti bolj zdravo. Ko nesete grižljaj hrane v usta, odložite vilice in počasi žvečite. Šele, ko boste hrano dobro prežvečili in pogoltnili, spet primite vilice v roke in jejte. Tako boste vsaj za enkrat podaljšali trajanje obroka.
Pomembno je tudi, da ne jeste pred računalnikom, pred televizijo. Hranjenje naj poteka za kuhinjsko mizo, pa če ste sami ali vas je več. To je zelo pomembno. Hrana je vir energije, zato ji moramo posvetiti pozornost.
Foto: freepik.com
Pustite odgovor